Gdzie Polska trzyma swoje złoto z rezerw?

złotoKażde państwo ma swoje rezerwy w złocie. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie waluty, a także gospodarki kraju. Jednak gdzie fizycznie znajdują się nasze rezerwy złota? Czy są schowane gdzieś głęboko w skarbcu? Zakopane w bezpiecznym schronie? A może wywiezione gdzieś do innego kraju (a jeśli tak, to dlaczego). Sprawdźmy.

Ile rezerw złota ma Polska?

Gdy sprawdzano nasze rezerwy złota 1 stycznia 2009 r. te wynosiły wynosiły 3308,8 tysięcy. uncji, zaś w 2013 r. było już o 100 uncji złota więcej. Podsumowując, Polska posiada prawie 103 tony złota.

Obecnie większość naszych rezerw złota, zdeponowane jest w Anglii. Związane jest to między innymi z faktem, że nasze złoto miało znajdować się w „bezpiecznym” miejscu w czasach zimnej wojny. To miało chronić nasz majątek przez Związkiem Radzieckim, który mógłby wywieźć zasoby na wschód.

Jest także teoria, że jako takiego złota (fizycznie) wcale nie ma w Anglii, gdyż wszystkie jego zasoby rozeszły się między innymi na powojenne długi, które zaciągaliśmy u Anglików, a pozostała część zasobów, została zwrócona właśnie ZSSR, gdyż uznano ich za właściciela złota, gdyż to właśnie ten rząd sprawował władzę w ówczesnej Polsce. Więcej na ten temat można poczytać między innymi tutaj.

Jednak w oficjalnej wersji, złoto ciągle jest ukryte w skarbcu pod Tamizą, zajmuje powierzchnię około 8 metrów sześciennych, natomiast waga kruszcu to 12 i pół kilograma, razy ponad 8000 sztabek. Wartość polskiego złota wynosi 13 000 000 000 (trzynaście miliardów złotych).

Czy polskie złoto z Anglii wróci do kraju?

Grupa entuzjastycznych ekonomistów, toczy walkę o powrót naszego złota do kraju. Uznają oni, że w razie kryzysu, wojny lub innego zachwiania ekonomicznego, będziemy bezpieczniejsi, mając złoto pod ręką. Zawsze istnieje szansa, że w przypadku wyżej wspomnianych sytuacji, kraj w którym trzymane są zasoby, może odmówić wydania rezerw.

Rezerwy złota w innych krajach

Jako ciekawostkę warto podać jak to jest w przypadku innych krajów. Polska ma około 103 ton zasobów złota, natomiast USA ma aż 8133 tony, na drugim miejscu Niemcy 3387 ton, zaś na samym końcu znajdziemy między innymi Albanię z zasobami 1,6 tony. Źródło informacji i informacje o rezerwach złota w innych krajach, znajdziecie między innymi tutaj.

Dodaj komentarz