USA nie zwrócą Niemcom złota?

USA nie zwrócą Niemcom złotaDoskonale zdajemy sobie sprawę, że złoto jest cennym kruszcem, zaś, jeśli chodzi o naprawdę znaczne jego ilości atmosfera staje się naprawdę gęsta. Wedle planów Bundesbanku, złoto, które w przeszłości należało do Niemców, miało zostać zwrócone.

Jednakże nadal zasoby te składowane są w skarbcu Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Jednakże jak wynika ze sprawy, w chwili, kiedy Niemcy zażądali wydania ich własności, zaistniały podejrzenia, że FED nie ma go już w swoim posiadaniu.

Zaskakujące informacje

W prywatnym Banku Centralnym USA, Niemcy składowali dotychczas niemalże połowę swojej rezerwy złota, jednakże w ostatnim czasie zwrócono się do władz Waszyngtonu, aby wydano kruszec. Jak donosi artykuł NBC, bank oświadczył, iż niemożliwa jest niemiecka wizyta w skarbcu, ponieważ nie istnieją adekwatne procedury bezpieczeństwa.

W tym momencie nie ma, więc możliwości, aby niemiecki naród mógł potwierdzić, że iż złoże faktycznie zdeponowane jest w tym miejscu. Do inspekcji Niemiec doszło, jednakże będąc na miejscu nie można było sprawdzić, że faktycznie kruszec jest prawdziwy i jaka jest jego wartość.

FED wystawiła, więc Niemcy na wiarę, że złoto, jakie jest składowane cechuje się wartością, którą określili Niemcy.

Publiczna inwentaryzacja i badanie zasobów

Wokół składowanego w banku złota jednakże dzieje się coś naprawdę niedobrego. Chodzą pogłoski, że tego kruszcu nie ma, że amerykanie sprzedali go, bądź też ulokowali w inwestycje.

Te pogłoski są całkowicie prawdopodobne, albowiem komisja niemiecka, jaka przybyła do banku otrzymała pozwolenie na zbadanie jedynie 5% złota. Istnieją, prawdopodobnie słuszne podejrzenia, że reszta sztabek zawiera w sobie wolfram, co było główną przyczyną, iż komisja niemiecka nie otrzymała pozwolenia FED na sprawdzenie ich w sposób losowy.

Dowodem na to, że USA nie zwrócą Niemcom złota są słowa, jakie padła na Kongresie w 2011 roku. Upubliczniono wówczas, że FED złota nie posiada samego kruszcu, lecz są to certyfikaty na złoto.

Chiny od lat kupują złoto na potęgę

Chiny od lat kupują złoto na potęgęO złocie pisaliśmy już kilkukrotnie. Chyba nie trzeba zapewniać Was, że ten kruszec cieszy się ogromnym zainteresowaniem już od bardzo dawna.

Po co ludzie kupują złoto?

Złoto ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest oczywiście biżuteria. Ładne błyskotki to jednak nie wszystko, to zaledwie pewna część rynku. Obecnie złoto ma przede wszystkim znaczenie ekonomiczne, gdyż jego zastosowania są naprawdę bardzo szerokie.

Od kwestii związanych z elektroniką, takich jak choćby pozłacanie styków (w celu lepszego przewodnictwa), po katalizatory w samochodach.

Chiny chcą złota

Naszym dzisiejszym tematem są Chiny, a właściwie złoto, którego potrzebują. Zainteresowanie jest ogromne, zarówno pod kątem przemysłowym, jak i tym jubilerskim. Jedno ma z drugim wiele wspólnego, a mianowicie – chińska klasa średnia się bogaci.

Bogaty Chińczyk może pozwolić sobie kupić złotą obrączkę, ale może też zainwestować więcej w nowy sprzęt elektroniczny czy choćby w nowszy samochód z nowymi technologiami (katalizatory spalin zawierają dość spore ilości metali szlachetnych).

A zatem taki popyt, wymusza na chińskim rynku dużą podaż.

Rozwiązaniem okazuje się import. Chiny doścignęły już Indie – jednego z największych importerów złota. Wspólnie dokupili 120 ton złota w II kwartale 2013 roku: źródło.

Co to oznacza dla inwestorów na rynku złota?

To, że Chiny od lat kupują złoto na potęgę, przyczynia się do wzrostu cen akcji złota, ponieważ popyt, generuje podaż, inwestycje idą do przodu, a zatem rynek złota się rozwija. Jednak to, że Chiny wykupują złoto z Europy, jest także zagrożeniem.

Podczas, gdy to tam trafia szlachetny kruszec, my zostajemy ze złotem papierowym i elektronicznym, które dobrze wygląda na monitorach akcji metali szlachetnych.

Jednak to już są kwestie makroekonomiczne, na które poszczególni inwestorzy nie mają dużego wpływu.

Ta sytuacja pokazuje, że jeszcze przez długi czas złoto będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, że złoto spadnie.

Chcesz zainwestować w złoto?

Sam widzisz – Chiny od lat kupują złoto na potęgę, tak więc jego wzrost na giełdzie jest naturalny. Ty jako inwestor, także możesz się wzbogacić. Korzystając z gotowych programów inwestycyjnych, nie musisz mieć praktycznie żadnej wiedzy o inwestowaniu, gdyż wszystkim zajmą się Twoi doradcy.

Czy warto inwestować w srebro?

czy warto inwestować w srebroSrebro to drugi (zaraz po złocie) najbardziej rozpoznawalny kruszec, metal szlachetny, który zazwyczaj kojarzy nam się z biżuterią i ozdobami wyrabianymi właśnie ze srebra.

Mało kto wie, że w srebro można także inwestować, gdyż na podstawie wzrostu jego cen na rynku, możemy się realnie wzbogacić. Niższa cena srebra jest niejednokrotnie jego zaletą, gdyż na zainwestowanie w srebro mogą sobie pozwolić także mniejsi inwestorzy, którzy mogą zacząć inwestowanie już od kilkuset złotych. Zobaczmy zatem czy warto inwestować w srebro.

Niskie ceny srebra

W 2008 roku byliśmy świadkami spadków na rynku srebra. Z 18 dolarów za uncję, cena spadła do 9 dolarów, jednak od tego czasu srebro wykazuje tendencję wzrostową. Obecnie jest na poziomie około 20 dolarów, jednak to nie jest szczyt możliwości srebra, gdyż na przykład w sierpniu 2011 roku, kosztowało ono ponad 40 dolarów.

źródło: mennicawroclawska.pl
źródło: mennicawroclawska.pl

Po każdym spadku jest zazwyczaj wzrost, gdyż jak wiadomo giełda to stałe zmiany hossy i bessy. Ekonomiści uważają, że obecnie jest dobry czas na zainteresowanie się rynkiem srebra.

Rynek a wzrost cen srebra

Srebro nie jest jedynie metalem szlachetnym do wyrobu biżuterii, ma dodatkowo ponad 10 000 zastosowań, między innymi w medycynie czy elektronice. Wszystko wskazuje na to, że jego ceny będą wzrastały. W podsumowaniu tego artykułu można stwierdzić, że srebro zyska na wartości, co jest powodem między innymi wysokich kosztów wydobycia. Utrzymujące się ceny ropy, a także wyczerpujące się rudy srebra i wysokie koszty administracyjne, sprawiają, że kruszec będzie drożał.

Czy chcesz zainwestować w srebro?

Na naszej stronie możesz znaleźć programy inwestycyjne dotyczące inwestowania w srebro. Nie musisz mieć profesjonalnej wiedzy o rynku metali szlachetnych, wystarczy że wypełnisz wniosek, a otrzymasz profesjonalną pomoc i doradztwo, a także dostęp do statystyk i wykresów. Maklerzy zadbają o to aby Twoje pieniądze zarobiły jak najwięcej, gdyż pamiętaj – Twój zysk, to także ich zysk, a Twoja strata, to naturalnie ich strata. Z kolei Twoje zadowolenie gwarantuje dalsze inwestycje i lokowanie środków w ich programach.

A zatem – czy warto inwestować w srebro? Owszem – warto.

Gdzie Polska trzyma swoje złoto z rezerw?

złotoKażde państwo ma swoje rezerwy w złocie. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie waluty, a także gospodarki kraju. Jednak gdzie fizycznie znajdują się nasze rezerwy złota? Czy są schowane gdzieś głęboko w skarbcu? Zakopane w bezpiecznym schronie? A może wywiezione gdzieś do innego kraju (a jeśli tak, to dlaczego). Sprawdźmy.

Ile rezerw złota ma Polska?

Gdy sprawdzano nasze rezerwy złota 1 stycznia 2009 r. te wynosiły wynosiły 3308,8 tysięcy. uncji, zaś w 2013 r. było już o 100 uncji złota więcej. Podsumowując, Polska posiada prawie 103 tony złota.

Obecnie większość naszych rezerw złota, zdeponowane jest w Anglii. Związane jest to między innymi z faktem, że nasze złoto miało znajdować się w „bezpiecznym” miejscu w czasach zimnej wojny. To miało chronić nasz majątek przez Związkiem Radzieckim, który mógłby wywieźć zasoby na wschód.

Jest także teoria, że jako takiego złota (fizycznie) wcale nie ma w Anglii, gdyż wszystkie jego zasoby rozeszły się między innymi na powojenne długi, które zaciągaliśmy u Anglików, a pozostała część zasobów, została zwrócona właśnie ZSSR, gdyż uznano ich za właściciela złota, gdyż to właśnie ten rząd sprawował władzę w ówczesnej Polsce. Więcej na ten temat można poczytać między innymi tutaj.

Jednak w oficjalnej wersji, złoto ciągle jest ukryte w skarbcu pod Tamizą, zajmuje powierzchnię około 8 metrów sześciennych, natomiast waga kruszcu to 12 i pół kilograma, razy ponad 8000 sztabek. Wartość polskiego złota wynosi 13 000 000 000 (trzynaście miliardów złotych).

Czy polskie złoto z Anglii wróci do kraju?

Grupa entuzjastycznych ekonomistów, toczy walkę o powrót naszego złota do kraju. Uznają oni, że w razie kryzysu, wojny lub innego zachwiania ekonomicznego, będziemy bezpieczniejsi, mając złoto pod ręką. Zawsze istnieje szansa, że w przypadku wyżej wspomnianych sytuacji, kraj w którym trzymane są zasoby, może odmówić wydania rezerw.

Rezerwy złota w innych krajach

Jako ciekawostkę warto podać jak to jest w przypadku innych krajów. Polska ma około 103 ton zasobów złota, natomiast USA ma aż 8133 tony, na drugim miejscu Niemcy 3387 ton, zaś na samym końcu znajdziemy między innymi Albanię z zasobami 1,6 tony. Źródło informacji i informacje o rezerwach złota w innych krajach, znajdziecie między innymi tutaj.